FABRYKI PRZY UL. KOŚCIUSZKI PO 1945 ROKU

  • Od roku 1945 obydwie połączone fabryki stanowiły Zakład nr 1 Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej. W 1973 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej. Wg niektórych źródeł fabryka po roku 1945 nosiła nazwę „Zakłady Fajansu im Rewolucji 1905 roku”. 
  • W latach 70. XX w. nastała moda na tzw. "włocławki", czyli oryginalne wyroby fajansowe o niepowtarzalnych wzorach, projektowane przez artystów plastyków. Organizowano wówczas konkursy dla malarek - biennale, które były okazją do wykazania nieprzeciętnych umiejętności i uzdolnień artystycznych oraz dawały możliwość wykonywania autorskich projektów. Fabryka przestała produkować fajans w roku 1990. Bogata kolekcja fajansu znajduje się we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, mieszczącego się ok. 300 m od inwestycji przy ul. Słowackiego 1a. Zbiory działu liczą 14 847 eksponaty (stan z 2004 r.), które dzielą się na dwie podstawowe kolekcje: kolekcję fajansu zabytkowego i kolekcję fajansu współczesnego. Wśród zbiorów dominują eksponaty wyprodukowane w fabrykach Teichfelda i Asterbluma oraz Czamańskiego – a tym samym w fabryce, która stanowi dzisiaj część Wzorcowni.
  • 8 grudnia 1981 r. fabryki fajansu zostały wpisane do Rejestru Zabytków nr 84/A.

WYSZUKIWARKA

Wzorcownia to ponad 90 sklepow, restauracji i punktow uslugowych.Najnowsze trendy, szeroka oferta gastronomiczna i doskonala rozrywka.

ANKIETA

Czy chciałbyś, aby we Wzorcowni odbyła się Noc Wyprzedaży?
Tak
Nie
Nie wiem
Nie wiem na czym to polega